BP6.5-12RT
Manufacturer
B B Battery
VIGOR # :
Description
BATTERY LEAD ACID 12V 6.5AH
Catalog
Batteries Rechargeable (Secondary)
DataSheet
BP6.5-12RT PDF
Type Description
Series:BP
Package:Bulk
Part Status:Active
Battery Chemistry:Sealed Lead Acid (SLA, VRLA)
Battery Cell Size:-
Voltage - Rated:12 V
Capacity:6.5Ah
Size / Dimension:5.51" L x 1.89" W x 5.04" H (140.0mm x 48.0mm x 128.0mm)
Termination Style:Spade, .187" (4.7mm)