PSHP-56-180
Manufacturer
Tycon Systems, Inc.
VIGOR # :
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 179W
Catalog
AC DC Desktop, Wall Adapters
DataSheet
PSHP-56-180 PDF
Type Description
Series:PSHP
Package:Box
Part Status:Obsolete
Region Utilized:International
Form:Desktop (Class I)
Input Type:Cord
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Voltage - Output:56V
Current - Output (Max):3.2A
Power (Watts):179 W
No Load Power Consumption:-
Polarization:-
Applications:ITE (Commercial)
Efficiency:85%
Operating Temperature:-20°C ~ 50°C
Output Connector:Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length:47.2" (1.20m)
Input Connector:IEC 320-C14
Size / Dimension:6.89" L x 2.56" W x 1.69" H (175.0mm x 65.0mm x 43.0mm)