411621B02500
Description
HEATSINK EXTRUDED 25X41.6X50.8MM
DataSheet
411621B02500 PDF
Type:Board Level, Vertical
Package Cooled:TO-218, TO-220, TO-247
Attachment Method:Bolt On and PC Pin
Shape:Rectangular, Fins
Length:2.000" (50.80mm)
Width:1.638" (41.60mm)
Diameter:-
Fin Height:0.984" (25.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise:6.0W @ 30°C
Thermal Resistance @ Forced Air Flow:1.50°C/W @ 500 LFM
Thermal Resistance @ Natural:-
Material:Aluminum
Material Finish:Black Anodized
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
29MM HEATSINK ASSEMBLY