NXPLQSC20650WQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
NXPLQSC20650WQ TO-247 STANDARD
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NXPLQSC20650WQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.85 V @ 10 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:230 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:250pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-3
Supplier Device Package:TO-247-3
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)