BYV40W-600PQ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
BYV40W-600PQ/TO247/STANDARD MARK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYV40W-600PQ PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):600 V
Current - Average Rectified (Io):40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.6 V @ 40 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):79 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:10 µA @ 600 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247-2
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)