NXPSC06650DJ
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE SCHOTTKY 650V 6A DPAK
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
NXPSC06650DJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Diode Type:Silicon Carbide Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):650 V
Current - Average Rectified (Io):6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:1.7 V @ 6 A
Speed:No Recovery Time > 500mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):0 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:200 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F:190pF @ 1V, 1MHz
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device Package:DPAK
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)