BYR16W-1200Q
Manufacturer
WeEn Semiconductors Co., Ltd
VIGOR # :
Description
DIODE GEN PURP 1.2KV 16A TO247-2
Catalog
Diodes - Rectifiers - Single
DataSheet
BYR16W-1200Q PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Diode Type:Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):1200 V
Current - Average Rectified (Io):16A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:2.7 V @ 16 A
Speed:Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):105 ns
Current - Reverse Leakage @ Vr:100 µA @ 1200 V
Capacitance @ Vr, F:-
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:TO-247-2
Supplier Device Package:TO-247-2
Operating Temperature - Junction:175°C (Max)