BT151S-650SJ
Description
SCR 650V 12A DPAK
Catalog
Thyristors - SCRs
DataSheet
BT151S-650SJ PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Voltage - Off State:650 V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max):1 V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max):200 µA
Voltage - On State (Vtm) (Max):1.75 V
Current - On State (It (AV)) (Max):7.5 A
Current - On State (It (RMS)) (Max):12 A
Current - Hold (Ih) (Max):6 mA
Current - Off State (Max):500 µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm):90A, 100A
SCR Type:Sensitive Gate
Operating Temperature:125°C (TJ)