TBC360HC
Manufacturer
Hayata
VIGOR # :
Description
SS CBL TIE 14", 300LBS, COATED
Catalog
Cable Ties and Zip Ties
DataSheet
TBC360HC PDF
Type Description
Series:Roller Ball
Package:Bag
Part Status:Active
Wire/Cable Tie Type:Standard, Locking
Length - Approximate:15"
Bundle Diameter:4.00" (101.60mm)
Width:0.311" (7.90mm)
Length - Actual:1.181' (360.00mm)
Mounting Type:Free Hanging (In-Line)
Tensile Strength:300 lbs (136.08 kg)
Features:Chemical Resistant, UV Resistant
Material:Stainless Steel 316
Color:Silver
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
PRA2S-A-Q
PRA2S-A-Q
CBL TIE RELEASABLE NAT 50LB 8.5"