LTS 25-NP/SP10
Manufacturer
LEM USA, Inc.
VIGOR # :
Description
CURRENT TRANSDUCER 25A
Catalog
Current Sensors
DataSheet
LTS 25-NP/SP10 PDF
Type Description
Series:LTS
Package:Tube
Part Status:Obsolete
For Measuring:AC/DC
Sensor Type:Hall Effect, Closed Loop
Current - Sensing:25A
Number of Channels:1
Output:Ratiometric, Voltage
Sensitivity:25mV/A
Frequency:DC ~ 200kHz
Linearity:±0.1%
Accuracy:±0.2%
Voltage - Supply:4.75V ~ 5.25V
Response Time:400ns
Current - Supply (Max):28mA (Typ)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)