1658-F01-00-P10-25A
Manufacturer
E-T-A
VIGOR # :
Description
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC
Catalog
Circuit Breakers
DataSheet
1658-F01-00-P10-25A PDF
Type Description
Series:1658
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Panel Mount
Breaker Type:Thermal
Current Rating (Amps):25A
Voltage Rating - AC:240 V
Voltage Rating - DC:28 V
Actuator Type:Push to Reset
Number of Poles:1
Illumination:-
Illumination Voltage (Nominal):-
Approval Agency:CSA C22.2 No 235, IEC 60934, UL1077
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1410-L110-L1F1-S01-2.5A
1410-L110-L1F1-S01-2.5A
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC
CIR BRKR THRM 1.2A 240VAC 32VDC
CIR BRKR MAG-HYDR 40A 240VAC
ELS-120-3002(C14)
1658-F01-00-P10-25A
1658-F01-00-P10-25A
CIR BRKR THRM 25A 240VAC 28VDC