PSR070DL0315Z
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE SQUARE 315A 1.3KVAC/1KVDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
PSR070DL0315Z PDF
Type Description
Series:POWR-SPEED® PSR
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):315A
Voltage Rating - AC:1.3 kV
Voltage Rating - DC:1 kV
Response Time:Fast Blow
Applications:Semiconductors
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100kA AC, 150kA DC
Package / Case:-
Size / Dimension:2.811" L x 1.693" W x 1.929" H (71.40mm x 43.00mm x 49.00mm)