LPS-RK-60SP
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 60A 600VAC/300VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
LPS-RK-60SP PDF
Type Description
Series:Low-Peak™ LPS
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):60A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:300 V
Response Time:Slow Blow
Applications:Motor Protection, Transformer Protection
Features:-
Class:RK1
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:300kA AC, 100kA DC
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:1.060" Dia x 5.500" L (26.92mm x 139.70mm)