PSR073FS0350Z
Description
FUSE SQUARE 350A 1.3KVAC/1KVDC
DataSheet
PSR073FS0350Z PDF
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):350A
Voltage Rating - AC:1.3 kV
Voltage Rating - DC:1 kV
Response Time:Fast Blow
Applications:Semiconductors
Features:-
Class:-
Approval Agency:CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100kA AC, 150kA DC
Package / Case:-
Size / Dimension:2.953" L x 2.894" W x 3.130" H (75.00mm x 73.50mm x 79.50mm)