KLLU900.X
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CRTRDGE 900A 600VAC/300VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
KLLU900.X PDF
Type Description
Series:POWR-GARD® KLLU
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):900A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:300 V
Response Time:Slow Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:L
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA AC, 20kA DC
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:2.500" Dia x 3.752" L (63.50mm x 95.30mm)