L50S040.T
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 40A 500VAC/450VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
L50S040.T PDF
Type Description
Series:POWR-GARD® L50S
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):40A
Voltage Rating - AC:500 V
Voltage Rating - DC:450 V
Response Time:Fast Blow
Applications:Semiconductors
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, CSA, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA AC, 20kA DC
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:0.811" Dia x 1.626" L (20.60mm x 41.30mm)