LPS-RK-200SP
Description
FUSE CRTRDGE 200A 600VAC/300VDC
DataSheet
LPS-RK-200SP PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):200A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:300 V
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:1.610" Dia x 9.630" L (40.89mm x 244.60mm)