0LMF02.5HXL
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 2.5A 300VAC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
0LMF02.5HXL PDF
Type Description
Series:POWR-GARD® LMF
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):2.5A
Voltage Rating - AC:300 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:10kA
Package / Case:Cartridge
Size / Dimension:0.610" Dia x 1.820" L (15.49mm x 46.23mm)