LPJ-400SP
Description
FUSE CRTRDGE 400A 600VAC/300VDC
DataSheet
LPJ-400SP PDF
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):400A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:300 V
Response Time:Slow Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:2.000" Dia x 3.380" L (50.80mm x 85.85mm)