0CNN700.V
Description
FUSE STRP 700A 125VAC/48VDC BOLT
DataSheet
0CNN700.V PDF
Fuse Type:Fuse Strip
Current Rating (Amps):700A
Voltage Rating - AC:125 V
Voltage Rating - DC:48 V
Response Time:Fast Blow
Applications:Lift Trucks
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:2.5kA
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
C14G2I
C14G2I
FUSE CARTRIDGE 2A 690VAC CYLINDR