PSX1XLUB0080X
Description
FUSE SEMI 1500VDC 1XL SIZE 80A
DataSheet
PSX1XLUB0080X PDF
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):80A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1.5 kV
Approval Agency:CE, cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA
Package / Case:Rectangular, Blade
Size / Dimension:4.988" L x 2.028" W x 2.264" H (126.70mm x 51.50mm x 57.50mm)