L25S070.V
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 70A 250VAC/VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
L25S070.V PDF
Type Description
Series:POWR-GARD® L25S
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):70A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:250 V
Response Time:Fast Blow
Applications:Semiconductors
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, CSA, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA AC, 20kA DC
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:1.220" Dia x 1.626" L (31.00mm x 41.30mm)