PSR031UL0400Z
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE SQUARE 400A 700VAC/600VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
PSR031UL0400Z PDF
Type Description
Series:POWR-SPEED® PSR
Package:Box
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):400A
Voltage Rating - AC:700 V
Voltage Rating - DC:600 V
Response Time:Fast Blow
Applications:Semiconductors
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:CE, cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA AC, 150kA DC
Package / Case:-
Size / Dimension:1.898" L x 2.028" W x 2.264" H (48.20mm x 51.50mm x 57.50mm)