PSR033DL0500X
Description
FUSE SQUARE 500A 700VAC/600VDC
DataSheet
PSR033DL0500X PDF
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):500A
Voltage Rating - AC:700 V
Voltage Rating - DC:600 V
Class:-
Approval Agency:CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA AC, 150kA DC
Package / Case:-
Size / Dimension:1.937" L x 2.894" W x 3.130" H (49.20mm x 73.50mm x 79.50mm)