L15S050.TX100
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 50A 150VAC/VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
L15S050.TX100 PDF
Type Description
Series:POWR-GARD® L15S
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):50A
Voltage Rating - AC:150 V
Voltage Rating - DC:150 V
Response Time:Fast Blow
Applications:Semiconductors
Features:-
Class:-
Approval Agency:CSA, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100kA AC, 20kA DC
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:0.811" Dia x 2.000" L (20.60mm x 50.80mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
FUSE CARTRIDGE 6A 1KVDC 5AG