LPS-RK-100SP
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CRTRDGE 100A 600VAC/300VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
LPS-RK-100SP PDF
Type Description
Series:Low-Peak™ LPS
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):100A
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:300 V
Response Time:Slow Blow
Applications:Motor Protection, Transformer Protection
Features:-
Class:RK1
Approval Agency:CE, CSA, UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:300kA AC, 100kA DC
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:1.110" Dia x 7.880" L (28.19mm x 200.15mm)