0FLM01.8T
Description
FUSE CRTRDGE 1.8A 250VAC/125VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
0FLM01.8T PDF
Type Description
Series:FLM
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):1.8A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:125 V
Response Time:Slow Blow
Applications:Motor Protection
Features:-
Class:-
Approval Agency:CSA, PSE, QPL, UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:10kA
Package / Case:5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension:0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)