0SPF020.H
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 20A 1KVDC 5AG
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
0SPF020.H PDF
Type Description
Series:POWR-GARD® SPF
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):20A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1 kV
Response Time:Fast Blow
Applications:Solar (Photovoltaic)
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, CSA, UL, VDE
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:20kA
Package / Case:5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Size / Dimension:0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)