170M5658
Description
FUSE SQUARE 400A 700VAC RECT
DataSheet
170M5658 PDF
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):400A
Voltage Rating - AC:700 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Electrical, Industrial
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:CE, CSA, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA
Package / Case:Rectangular, Blade
Size / Dimension:3.150" L x 2.402" W x 3.032" H (80.00mm x 61.00mm x 77.00mm)
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
TPH-125
TPH-125
FUSE CRTRDGE 125A 170VDC CYLINDR