PSX3XLDB1250X
Description
FUSE SEMI 1500VDC 3XL SIZE 1250A
DataSheet
PSX3XLDB1250X PDF
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):1.25kA
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:1.5 kV
Approval Agency:CE, cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA
Package / Case:Rectangular, Blade
Size / Dimension:5.067" L x 2.894" W x 3.130" H (128.70mm x 73.50mm x 79.50mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
EFS200
EFS200
FUSE CRTRDGE 200A 415VAC CYLINDR
DFJ-35
DFJ-35
FUSE CARTRIDGE 35A 600VAC/450VDC