PSR070FS0063Z
Description
FUSE SQUARE 63A 1.3KVAC/1KVDC
DataSheet
PSR070FS0063Z PDF
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):63A
Voltage Rating - AC:1.3 kV
Voltage Rating - DC:1 kV
Response Time:Fast Blow
Applications:Semiconductors
Features:-
Class:-
Approval Agency:CCC, CE, cURus, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100kA AC, 150kA DC
Package / Case:-
Size / Dimension:2.913" L x 1.693" W x 1.929" H (74.00mm x 43.00mm x 49.00mm)