JLLN030.TXP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 30A 300VAC/160VDC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
JLLN030.TXP PDF
Type Description
Series:POWR-GARD® JLLN
Package:-
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):30A
Voltage Rating - AC:300 V
Voltage Rating - DC:160 V
Response Time:Fast Blow
Applications:Electrical, Industrial
Features:-
Class:T
Approval Agency:CE, CSA, UL, UR
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200kA AC, 50kA DC
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:0.406" Dia x 0.875" L (10.30mm x 22.23mm)