RJS 125SHORT
Manufacturer
Bel Fuse, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MNT 125MA 600VAC RADIAL
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
RJS 125SHORT PDF
Type Description
Series:RJS
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount
Current Rating (Amps):125mA
Voltage Rating - AC:600 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Applications:Telecom
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, CSA, cURus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Breaking Capacity @ Rated Voltage:60A
Package / Case:Radial Bend Cylinder
Size / Dimension:0.181" Dia x 0.760" L (4.60mm x 19.30mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1CIF06
1CIF06
FUSE CARTRIDGE 1A 600VAC/250VDC