5AHLE-125E
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 125A 5.5KVAC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
5AHLE-125E PDF
Type Description
Series:HLE
Package:-
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):125A
Voltage Rating - AC:5.5 kV
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Transformer Protection
Features:-
Class:-
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:65kA
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:3.000" Dia x 15.900" L (76.20mm x 403.86mm)