12TXLEJ200
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 200A 12KVAC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
12TXLEJ200 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):200A
Voltage Rating - AC:12 kV
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Transformer Protection
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:VDE
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:63kA
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:3.465" Dia x 11.500" L (88.00mm x 292.00mm)