2009R1C2.75
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 200A 2.75KVAC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
2009R1C2.75 PDF
Type Description
Series:POWR-GARD®
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):200A
Voltage Rating - AC:2.75 kV
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Motor Protection
Features:Indicating
Class:R
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:80kA
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:3.000" Dia x 10.875" L (76.20mm x 276.23mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
ACH-1
ACH-1
FUSE STRIP 1A 280VAC/125VDC