8BHLE-125E
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 125A 8.3KVAC BOLT
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
8BHLE-125E PDF
Type Description
Series:HLE
Package:-
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):125A
Voltage Rating - AC:8.3 kV
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Transformer Protection
Features:Indicating
Class:-
Approval Agency:UL
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50kA
Package / Case:Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension:3.000" Dia x 19.250" L (76.20mm x 488.95mm)