250NH1AR-6
Manufacturer
Altech Corporation
VIGOR # :
Description
FUSE SQUARE 250A 660VAC RECT
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
250NH1AR-6 PDF
Type Description
Series:NH1
Package:-
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Square
Current Rating (Amps):250A
Voltage Rating - AC:660 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Applications:-
Features:-
Class:NH
Approval Agency:VDE
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:-
Package / Case:Rectangular, Blade
Size / Dimension:2.559" L x 1.890" W x 1.575" H (65.00mm x 48.00mm x 40.00mm)