0TLS060.TXMB
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CRTRDGE 60A 170VDC RAD BEND
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
0TLS060.TXMB PDF
Type Description
Series:POWR-GARD® TLS
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):60A
Voltage Rating - AC:-
Voltage Rating - DC:170 V
Response Time:-
Applications:Telecom
Features:-
Class:-
Approval Agency:CE, cURus
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100kA
Package / Case:Radial Bend Cylinder
Size / Dimension:0.563" Dia x 0.877" H (14.30mm x 22.28mm)