15GSE2175E
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 175A 15.5KVAC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
15GSE2175E PDF
Type Description
Series:POWR-GARD®
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):175A
Voltage Rating - AC:15.5 kV
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Transformer Protection
Features:Indicating
Class:E
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:60kA
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:21.875" L x 3.000" W x 6.380" H (555.63mm x 76.20mm x 162.05mm)