1304R1C5.5XW
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CARTRIDGE 130A 5.5KVAC
Catalog
Electrical, Specialty Fuses
DataSheet
1304R1C5.5XW PDF
Type Description
Series:POWR-GARD®
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge
Current Rating (Amps):130A
Voltage Rating - AC:5.5 kV
Voltage Rating - DC:-
Response Time:-
Applications:Motor Protection
Features:Indicating
Class:R
Approval Agency:-
Operating Temperature:-
Breaking Capacity @ Rated Voltage:80kA
Package / Case:Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension:3.000" Dia x 17.875" L (76.20mm x 454.03mm)