02540008Z
Description
FUSE BLOCK CART 300V 10A CHASSIS
DataSheet
02540008Z PDF
Mounting Type:Chassis Mount
Fuse Size:0.177" Dia x 0.57" L (4.5mm x 14.48mm)
Current Rating (Amps):10 A
For Use With/Related Products:2AG, 5mm x 15mm
Fuse Type:Cartridge
Fuseholder Type:Block
Number of Circuits:8
Voltage:400V
Orientation:-
Termination Style:Solder Lug
Contact Material:Spring Brass
Contact Finish:Tin
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
04820007ZXPF
04820007ZXPF
FUSE HLDR BLADE 125V 15A PNL MNT
BASE ASSEMBLY, 40 POSITION
HBH-I-R
HBH-I-R
FUSE HLDR CARTRIDGE 250V 16A PCB
02540008Z
02540008Z
ESDCAN24-2BLY
ESDCAN24-2BLY
TVS DIODE 24V 40V SOT23-3