J70100-2CR
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE BLOCK CART 700V 100A PCB
Catalog
Fuseholders
DataSheet
J70100-2CR PDF
Type Description
Series:J70100
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Chassis Mount
Fuse Size:0.866" Dia x 2.283" L (22mm x 58mm)
Current Rating (Amps):100 A
For Use With/Related Products:22mm x 58mm
Fuse Type:Cartridge
Fuseholder Type:Block
Number of Circuits:2
Voltage:700V
Orientation:-
Termination Style:Box Lug
Contact Material:-
Contact Finish:-
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
R25030-1CR
R25030-1CR
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT
TRON FUSE CLIP
515D106M100AA8PE3
515D106M100AA8PE3
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL
SiT3373AC-4E9-33NX224.000000Y
SiT3373AC-4E9-33NX224.000000Y
XTAL OSC VCXO 224.0000MHZ HCSL
8992-0.5" X 4"-500
TAPE INSUL GRN 1/2"X 4" 500/ROLL
J70100-2CR
J70100-2CR
FUSE BLOCK CART 700V 100A PCB