H25030-2P
Manufacturer
Eaton
VIGOR # :
Description
FUSE BLOCK CART 250V 30A CHASSIS
Catalog
Fuseholders
DataSheet
H25030-2P PDF
Type Description
Series:H250
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Chassis Mount
Fuse Size:0.563" Dia x 2" L (14.3mm x 50.8mm)
Current Rating (Amps):30 A
For Use With/Related Products:Class H(K), Class R Fuses
Fuse Type:Cartridge
Fuseholder Type:Block
Number of Circuits:2
Voltage:250V