020201.5H
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2DIP
Catalog
Fuses
DataSheet
020201.5H PDF
Type Description
Series:FLAT-PAK® 202
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):1.5 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-DIP (0.400", 10.16mm)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.54
Approval Agency:CSA, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.372" L x 0.250" W x 0.165" H (9.45mm x 6.35mm x 4.19mm)