TFLB-140A
Manufacturer
OptiFuse
VIGOR # :
Description
LINK FUSE 13/16" AXIAL MALE-140A
Catalog
Fuses
DataSheet
TFLB-140A PDF
Type Description
Series:TFLB
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Bolt Mount
Fuse Type:Automotive
Current Rating (Amps):140 A
Voltage Rating - AC:32 V
Voltage Rating - DC:32 V
Response Time:-
Package / Case:Auto Link
Breaking Capacity @ Rated Voltage:5kA
Melting I²t:-
Approval Agency:JASOD612
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.898" L x 0.638" W x 0.846" H (22.80mm x 16.20mm x 21.50mm)