028501.6MXRP
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC 5X20MM
Catalog
Fuses
DataSheet
028501.6MXRP PDF
Type Description
Series:285
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):1.6 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:5mm x 20mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:1.5kA
Melting I²t:7.168
Approval Agency:PSE
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)