74-6SC300MA
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 300MA 250VAC 6X30MM
Catalog
Fuses
DataSheet
74-6SC300MA PDF
Type Description
Series:-
Package:Bag
Part Status:Active
Mounting Type:Holder
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):300 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:6mm x 30mm
Breaking Capacity @ Rated Voltage:200A
Melting I²t:-
Approval Agency:cURus
Operating Temperature:-
Color:-
Size / Dimension:0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)