0875.800MRET1P
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC AXIAL
Catalog
Fuses
DataSheet
0875.800MRET1P PDF
Type Description
Series:875
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Fuse Type:Cartridge, Ceramic
Current Rating (Amps):800 mA
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:-
Response Time:Slow Blow
Package / Case:Cartridge, Non-Standard (Axial)
Breaking Capacity @ Rated Voltage:50A
Melting I²t:0.919
Approval Agency:cULus
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)