SF-3812F2500T-2
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
FUSE BRD MT 25A 250VAC/80DC 2SMD
Catalog
Fuses
DataSheet
SF-3812F2500T-2 PDF
Type Description
Series:SinglFuse™ SF-3812F-T
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Fuse Type:Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating (Amps):25 A
Voltage Rating - AC:250 V
Voltage Rating - DC:80 V
Response Time:Fast Blow
Package / Case:2-SMD, Square End Block
Breaking Capacity @ Rated Voltage:100A AC, 130A DC
Melting I²t:625
Approval Agency:cUL, UL
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Color:-
Size / Dimension:0.398" L x 0.122" W x 0.122" H (10.10mm x 3.10mm x 3.10mm)